I november 2009 samarbetade Nya sånger och teatret för första gången. Vi samanförde ungdomar från Jokkmokk, Gällivare, Kiruna och Pajala för att på 2 dagar skapa en föreställning som framfördes som offentlig kvällsföreställning och skolföreställning i Kiruna. Teaterchef Lena Engqvist Forslund gav oss en inblick i att arbeta mer sceniskt och få in mer skådespeleri/teater i sångerna. På 2 dagar hinner man ju knappt någonting men resultatet blev ändå lyckat och gav mersmak.
Språklig blandning
Därför vill vi nu fortsätta samarbetet med ett projekt vi döpt till Gula meitä. En blandning av samiskans gula=hör och meänkielis/finskans meitä=oss. Tanken är att låta ungdomar från länet med koppling till minoritetsspråk fördjupa sig i musik, teater, kropp , rörelse, skrivande m.m. Att de som är extra intresserade ska kunna gå vidare och lära sig mer rent konstnärligt men också fördjupa sina språkkunskaper. En ambition är att få till ett fungerande samarbete med språklärare och projektet för att öka det generella intresset för språken. En konstnärlig vision (från mig) finns att skapa en mångkonstnärlig ensemble som blandar olika konstnärliga utryck i en mer icketraditionell form som kan bli en spännande attraktion för länet. Tanken är att kombinera workshops som vänder sig till alla, och ett mer fördjupat arbeta som vänder sig till speciellt intresserade ungdomar.
Rent konkret är planen för 2010 att hålla skrivarkurs och joikworkshop plus att skapa en föreställning som under hösten möter skolpublik i Jokkmokk, Gällivare och Kiruna. Under våren 2011 hoppas vi kunna spela samma föreställning för ungdomar i Pajala Haparanda och Övertorneå. Ensemblen kan bestå av ungdomar från hela länet. Vi kommer att söka finansiering från regeringes pott för : Statsbidrag för insatser till stöd för de nationella minoritetsspråken.
Tags: Erling Fredriksson, föreställning, Kiruna, Lena Engqvist Forslund, minoritetsspråk, samiska, skolföreställning, teater, teaterchef

